Skozi zgodovino se je odnos človeka do higiene, predvsem pa čiščenja, pogosto zelo spreminjal. Pomemben vpliv na to so imele tudi različne epidemije nalezljivih bolezni in prav vsaka je pripomogla k novim spoznanjem, zakaj sta čisto okolje in seveda tudi osebna higiena tako pomembna za ohranjanje zdravja, pa tudi boljše in bolj prijetne življenjske pogoje.
V začetku so bila čistilna sredstva pridobljena iz sestavin, ki so dostopne v naravi – iz rastlin pa tudi iz mineralnih virov. Z razvojem znanosti in tehnologije se je razmahnil napredek tudi na tem področju, predvsem pa se je razširil nabor čistilnih sredstev, vzporedno z novimi materiali in vrstami nečistoč.
Po definiciji je čiščenje postopek, s katerim odstranimo vidne in nevidne nečistoče, torej tudi večji del mikroorganizmov. Na ta način ne samo ohranjamo zdrave življenjske pogoje, pač pa ohranjamo in podaljšujemo tudi življenjsko dobo prostorov in opreme.
Za učinkovito čiščenje moramo upoštevati t. i. Sinnerjev krog, ki zajema štiri osnovne dejavnike, ki odločilno vplivajo na učinkovitost čiščenja. To so:
- čas,
- ustrezno čistilno sredstvo,
- temperatura in
- mehanska sila.
V kolikor se količina katerega od dejavnikov zmanjša, se morajo za enak učinek drugi povečati. Če na primer skrajšamo čas, moramo povečati porabo vsaj dveh drugih, običajno kemikalij in mehanske sile. To pa že lahko ima negativne posledice.
Na povečevanje porabe različnih čistilnih sredstev vpliva tudi naraščanje svetovne populacije. Osnovne sestavine čistilnih in pralnih sredstev so detergenti z različnimi kemičnimi dodatki. Veliko čistil vsebuje nevarne kemikalije, ki lahko pridejo v organizem uporabnika preko kože, dihal, lahko pa tudi preko prebavil. Z izpiranjem, z nepravilnim odlaganjem embalaže po uporabi in ob morebitnem razlitju, pridejo v okolje, kjer poleg drugih negativnih posledic ogrožajo podtalnico, reke, jezera, oceane in življenje v njih.
Poleg čistil se v vodno okolje pogosto odlagajo tudi plastični odpadki, med katerimi 40 % predstavlja embalaža. Ocenjeno je, da bo do leta 2050 proizvedene približno 1,1 milijarde ton plastike. V Evropi se reciklira manj kot 30 % plastičnih odpadkov, velik del pa jih konča v morjih in oceanih. Zaradi evropske strategije o zmanjševanju odpadkov in onesnaževanja ter ob naraščajoči ozaveščenosti prebivalcev, je uporaba okolju prijaznejših čistil in recikliranih izdelkov vse bolj nujna.
V skupini Aktiva se zavedamo, da v dejavnosti čiščenja z odgovornim odnosom lahko pomembno vplivamo na okoljsko ozaveščenost zaposlenih, poslovnih partnerjev in strank ter v čim večji meri zmanjšamo negativne vplive na zdravje ljudi in ohranjanje okolja. Zaradi narave dela v večini primerov ne moremo uporabljati večjih embalažnih enot in s tem pomembneje vplivati na manjše količine prazne embalaže; zato pa izbiramo čistila, ki so visoko koncentrirana in za pripravo raztopin uporabljamo ustrezno dozirno tehniko, s čimer varčujemo tako pri porabi kemikalij kot tudi pitne vode. Pri ravnanju s plastično embalažo imamo postavljene okoljske cilje, s katerimi skrbimo, da ta ne konča kot odpadek pri naročniku, ampak jo naši zaposleni ustrezno pripravijo, vrnejo v centralno skladišče, od tam pa jo odpeljejo na odlagališče. Količine oddane embalaže tekoče spremljamo preko evidenčnih listov oddanih odpadkov.
Prav tako smo že leta 2011 zainteresiranim naročnikom v sodelovanju z dobavitelji ponudili t.i. eko storitev, ki je zajemala čistila za redno dnevno čiščenje in pralna sredstva s certifikatom eko marjetice, higiensko-toaletni material iz recikliranih materialov, energetsko varčne čistilne stroje ter biorazgradljive vrečke za odpadke in koše za ločeno zbiranje odpadkov iz recikliranih surovin.
S širjenjem ozaveščenosti med deležniki in vključitvijo zahtev iz Uredbe o zelenem javnem naročanju v javna naročila, so se zahteve po uporabi okoljsko manj obremenjujočega blaga za izvajanje storitev čiščenja povečale. Ekološka čistila smo tako vključili v reden nabor, iščemo pa tudi ustrezne zamenjave za druga čistila, ki jih potrebujemo za učinkovito izvedbo storitev.
Pri tem uspešno sodelujemo z dolgoletnim partnerjem, družbo Ecolab d.o.o., ki nas tekoče seznanja z novostmi in nudi pomoč pri njihovem uvajanju. Novost na trgu v letošnji pomladi je nova linija čistil Maxx S, ki predstavlja zelo visoko zmogljiv in trajnosten program vzdrževalnega čiščenja za profesionalne uporabnike.
Razlog za razvoj takšnih rešitev je trenutna globalna situacija in daje usmeritev v iskanju odgovorov na vprašanja, ki so v ospredju svetovne pozornosti:
- izogibanje grozeči podnebni krizi,
- zmanjševanje onesnaževanja z odpadki,
- ohranjanje varnosti zaposlenih,
- čim večja učinkovitost čiščenja in
- zagotavljanje poslovnega zdravja.
Ecolab-ov pristop k zagotavljanju trajnostne vrednosti temelji na kombinaciji znanstveno utemeljenih rešitev, ki uporabniku zagotavlja kakovost izdelkov. Maxx S linija je vrsta visoko zmogljivih čistil za univerzalno čiščenje, vzdrževanje tal in sanitarnih prostorov. Izdelki zagotavljajo izjemno učinkovitost pri nizki koncentraciji, da bi tako še zmanjšali količino odpadkov in vpliv ogljičnega odtisa na okolje. Imajo dva ekološka certifikata: Ecolabel in Cradle to cradle*. Z uporabo nove linije bo mogoče pripraviti izračun prihrankov pri izpustih, stroških in količinah odpadkov, to pa bodo lahko vhodni podatki za izračun ogljičnega odtisa.
Razvoj na tem področju pa se nadaljuje. Nevarne kemikalije sicer hitro in dokaj učinkovito odstranijo posamezne nečistoče, ob tem pa slej ko prej pustijo tudi negativne posledice na zdravju uporabnikov, opremi in seveda tudi v naravi. Prav v naravi pa lahko iščemo nove priložnosti, saj je znano, da nekatere vrste mikroorganizmov uspešno odstranjujejo nečistoče.
Čistila, ki delujejo s pomočjo probiotičnih bakterij in prebiotikov (netopnih vlaknin, ki so podpora za boljše delovanje probiotikov) s skupnim imenom sinbiotiki, je kot najnovejšo profesionalno linijo na tem področju predstavil prav Ecolab na zadnjem največjem mednarodnem sejmu industrije čiščenja in higiene ISSA Interclean v Amsterdamu.
Ana Marija Jamnik Rupar
* certifikat Cradle to cradle dokazuje trajnostno rabo virov s posnemanjem kroženja snovi tako, da minimalizira nastajanje odpadkov, nadomešča fosilna goriva in jedrsko energijo z obnovljivimi viri, spodbuja raznovrstnost v industriji (vir: https://www.gzs.si/).